Osiągnięcia badawcze

Published

Tym razem pragniemy podzielić się z Wami naszymi osiągnięciami badawczymi. We wrześniu 2021 roku otrzymaliśmy zaproszenie do pracy w śląskim zespole badawczym, kierowanym przez Panią doktor Annę Banasiak z Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego im. Jana Długosza w Częstochowie, a koordynowanym przez Panią profesor Ewę Pisulę z Uniwersytetu Warszawskiego, w ramach ogólnopolskiego projektu „Opracowanie i upowszechnienie narzędzi diagnostycznych wspierających pomoc psychologiczno – pedagogiczną w obszarze osobowościowym i obszarze społeczno-emocjonalnym” wśród dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu. Podstawowym celem projektu było sprawdzenie właściwości narzędzi wypracowanych przez zespół prof. Jana Cieciucha z UKSW w ocenie funkcjonalnej i klinicznej osób z ASD w wieku od 4 do 18 lat i 11 miesięcy pozostających w normie intelektualnej.

Dzięki zainteresowaniu i życzliwości dyrektorów i nauczycieli placówek oświatowych oraz rodziców naszych osób badanych, w ostatnich dniach czerwca br. zakończyliśmy badania psychologiczne, za które byliśmy odpowiedzialni. Łącznie wykonaliśmy 25 pełnych badań poziomu funkcjonowania intelektualnego oraz przygotowaliśmy tyle samo raportów badawczych. Spotkania badawcze z podopiecznymi, uczniami i wychowankami z ASD były dla nas – psychologów nie tylko źródłem doświadczeń zawodowych, ale przede wszystkim możliwością poznania ciekawych, młodych osób, rozmowy z nimi i wspólnego bycia.

Pani Profesor, Pani Doktor – ogromnie dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tak ważnym przedsięwzięciu badawczym oraz za zaufanie, którym nas Panie obdarzyły. Z wielką ciekawością oczekujemy na wyniki naszej wspólnej pracy i mamy nadzieję na jej kontynuację.